Damacanadaki tehlike!

Su Damacanalarının Saçtıkları Tehlike, Boyutlarından Daha Büyük!

Su satın aldığınız zaman evinize gelen damacananın üzerine hiç dikkatli baktınız mı? Eğer dikkatli baktıysanız, en alt kısmında oklarla yapılmış bir üçgen olduğunu görmüşsünüzdür. Bu üçgen, damacananın geri dönüşümünü ifade eden bir işarettir. Bu da, söz konusu damacananın ne denli yüksek oranda kimyasal madde barındırdığını gösterir. Bu maddelerin en zararlısı olan madde ise Bisphenol – A adı verilen maddedir. Bisphenol – A ise, hayvanlara yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilere göre, kansere, kısırlıklara, düşüğe, cinsel gelişimde bozukluklara ve obeziteye neden olan fazlasıyla zararlı bir maddedir.

Bisphenol – A Nedir?

Bisphenol – A yani BPA, kırılmayan, dağılmayan sert plastiklerde bulunduğu bilinen bir maddedir. Bu maddenin bulunduğu plastiklerin altında, geri dönüşüm işaretinin yer aldığını söylemek mümkündür. Bu plastiklerin ayırt edici özellikleri ise aşağıda verildiği gibidir. Ev tipi su arıtma cihazı kullanmanız sizin için daha sağlıklı olacakır.

  • Bisphenol – A bulunan maddeler, sert bir yapıya sahiplerdir.
  • Bisphenol – A bulunan maddelerin içlerinin göründüğünü, yani şeffaf olduklarını söylemek mümkündür.
  • Bisphenol – A bulunan şişelerin kırılmaz özellikte oldukları bilinmektedir.

Bu şişelerden kaçınmayı adeta zorunlu kılan temel nedenler ise aşağıda verildiği gibidir. Su arıtma cihazı kullanmak ise size daha büyük avantaj sağlayacaktır.

BPA Neden Risklidir?

  • BPA, kalp sağlığını bozduğu bilinen bir maddedir. Buna ek, diyabet riskini arttırdığı da bilinmektedir. Arttırma oranı ise yaklaşık 2 kat civarıdır.
  • BPA maddesinin insanlar üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkilerin en net göstergesini çocuklar aracılığı ile gözlemlemek mümkündür. Çocukların bünyesinde herhangi bir şekilde giren BPA maddesinin bir hormon gibi davrandığı ve erken ergenlik, düşük sperm seviyesi, hiper aktivite, bağışıklık sistemi problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olduğu gözlemlenmiştir.
  • BPA sağlıksız bir madde olsa da, alınması gereken minimum tutarda alındığında, ortaya çıkardığı risk seviyesinin düştüğünü söylemek mümkündür. Günlük alınması muhtemel olan maksimum BPA oranı, sahip olunan kilo başına 50 mikrogram olmalıdır. Bu, normal orandır. Yani 50 kilo olan birinin, günlük 2500 mikrogram BPA alması normaldir. Bunun üzerine eklenen her oran ise sağlıksız ve risklidir.
  • BPA’nın karaciğer rahatsızlıklarına neden olduğu bilinmektedir.
  • Özellikle kolesterol bulunan kişilerin BPA alımından uzak durması gereklidir. Çünkü BPA, yüksek kolesterolü tetiklemektedir.
  • Kan şekeri sorunu bulunanlar da BPA alımından özellikle uzak durmaları gereken diğer kişilerdir. Çünkü BPA maddesinin, kan şekerinde düzensizlikler meydana getirdiği gözlemlenmiştir.
  • BPA maddesinin ortaya çıkardığı muhtemel sorunların en büyük risk teşkil edeni ise kanserdir.

Yorumunuzu Ekleyin